Ognisko TKKF Chemik

W dniach 10-11 września uczestnicy Spartakiady Zakładowej udali się na tradycyjną wycieczkę, która stanowiła nagrodę za wysiłek włożony w starty w konkurencjach sportowo-rekreacyjnych.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Bardzo fajna rzecz, na obszarze niemal 20 hektarów zgromadzono, niekiedy unikatowe, obiekty związane z wydobyciem ropy naftowej: wiertnie, kopanki (ręcznie wykonane studnie, z których wydobywano ropę naftową), obiekty pomocnicze, maszyny itp. Poznaliśmy historię kopalni, zobaczyliśmy cenne zabytki muzealne, do których należą: obelisk ufundowany w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza, kopanka Franek, wykonana ręcznie około 1860 roku do głębokości 20 m, kopanka Janina -  ręcznie wykopana do głębokości 96m, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną do głębokości 156 m; do dziś eksploatowana oraz wiele innych, które warto zobaczyć. Wszystkie eksponaty zgromadzone są w lesie, co daje doskonałe złudzenie naturalności. Ww. kopanki nadal są czynne i można było „załatwić” sobie wiadro autentycznej ropy naftowej - bez polepszaczy, utrwalaczy i tym podobnych świństw, które zawierają produkty serwowane klientom przez ... no mniejsza o to.

Drugim punktem programu było Krosno – miasto szkła. Po krótkim spacerze po uroczym miasteczku - wspaniały rynek podobny, z racji studni na środku, do Kazimierza Dolnego, kościół farny, zabytkowa dzwonnica itp. odwiedziliśmy  Centrum Dziedzictwa Szkła. A tam poznaliśmy jego niesamowitą historię i tradycje hutnicze na terenie Krosna i w okolicach. Zobaczyliśmy  pokaźną kolekcję szkła artystycznego oraz podpatrzyliśmy jak wygląda wytapianie i formowanie szkła, malowanie na szkle i  grawerowanie. W centrum można było dokonać zakupów wspaniałego szkła artystycznego i nie tylko, chociaż co niektórzy preferowali zakupy szkła nie tak artystycznego, ale znacznie bardziej użytkowego.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania  Zamku w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Monumentalna bryła z elewacjami w stylu neorenesansu francuskiego z okazałymi wieżami, słynie ze znakomitych okazałych wnętrz mieszkalnych a rezydencja przede wszystkim z niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. To jedyna taka kolekcja na świecie, która zawiera oprócz części muzealnej liczącej ponad 80 pojazdów część historyczną będąca spuścizną po rodzinie Potockich, licząca 55 pojazdów.  Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony, m.in. wspaniałą storczykarnię i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Następnie odwiedziliśmy Leżajsk a w nim Bazylikę O.O. Bernardynów z pierwszej połowy XVII w., która wpisana została na listę Narodowych Pomników Historii. W Bazylice znajdują się słynne barokowe organy, jeden z największych i najstarszych tego typu instrumentów w Europie. Mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu organowego oraz  dowiedzieliśmy się co nieco o historii bazyliki.

Na koniec naszej wyprawy zameldowaliśmy się w Muzeum Ziemi Leżajskiej, w którym znajduje się Ekspozycja Browarnicza nawiązująca do bogatych tradycji sztuki piwowarskich w rejonie Leżajska, datujących się od 1525 r., kiedy król Zygmunt I Stary wydał przywilej o prawie warzenia piwa w mieście oraz „zabronił szynkować piwo i inne trunki w odległości mniejszej niż mila od granic miasta”. Wystawa obrazuje proces produkcji złotego trunku, przedstawia niezwykłe eksponaty związane z historią piwowarstwa tj. kufle, gadżety, etykiety i główne nagrody które zdobył leżajski browar.

Po degustacji piwa udaliśmy się w drogę powrotną do Puław.

Nadchodzące Wydarzenia

9 Maj
Trójbój Lekkoatletyczny
Data 09.05.2024 16:15

Ostatnie wyniki

STRZELANIE
Kobiety:
1 miejsce  - Monika Wysocka
2 miejsce -  Monika Filip
3 miejsce - Beata Bartuzi
 
Mężczyźni:
1 miejsce - Maciej Pillich
2 miejsce - Marcin Pillich
3 miejsce - Piotr Markowski
 
Drużynowo:
1 miejsce -  Saletra
2 miejsce - Administracja
3 miejsce - Kaprolaktam
 
Nagroda dodatkowa - Elżbieta Chojnacka

Sposorzy

 

Historyczna Strona